Góry

Góry to najbardziej oblegane miejsce podczas ferii zimowych ale i wakacji czy krótkich urlopów. W górach człowiek nigdy się nie nudzi a piękne widoki sprawiają, że nie chce się stamtąd wracać. O czym zatem pamiętać, wybierając się na kilka dni w Tatry, Bieszczady, Karkonosze czy w inne góry?

Obuwie

Wybierając się w góry, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które ochroni stopy przed kontuzjami i urazami.

Obuwie górskie powinny amortyzować stopę. Powinny być lekkie i przewiewne. Powinny posiadać antypoślizgowa podeszwę i posiadać nieprzemakalną strukturę. Buty trekkingowe mają zapewnić komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Odzież wierzchnia 

W górach pogoda nigdy nie jest pewna. To, że u podnóża świeciło słońce nie oznacza, że na szczycie będzie równie ciepło i słonecznie. Warto zatem zakupić sobie odpowiedni softshell, który ochroni ciało przed przemoknięciem, przemarznięciem czy przewianiem.

Softshell to idealna kurtka na każdą pogodę i dla każdego turysty. Jest wygodna, lekka i wyposażona w liczne kieszonki, niezwykle istotne do schowania telefonu, dokumentów czy drobnych gadżetów.

Mapa

Idąc w góry, każdy turysta powinien mieć mapę z terenu, w który się wybiera. W górach łatwo można się zgubić zwłaszcza, gdy zejście ze szczytu zahacza o wieczór czy noc.

Warto jest wcześniej przestudiować mapę i dokładnie zaplanować wejście i zejście ze szlaku.

Latarka i telefon

Często turyści nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest posiadanie latarki w górach. Schodząc w nocy, łatwo o potknięcie czy poślizgnięcie się. Światło latarki pozwoli na szybsze zejście ze szczytu a i pomoże innym odnaleźć zagubionego wędrowca.

Warto jest mieć także naładowany telefon i zapisać w nim numer ratunkowy 985. W ciężkich przypadkach warto wezwać ochotnicze pogotowie ratunkowe, które ściągnie turystę, który doznał poważnej kontuzji i udzieli mu niezbędnej pomocy.

Góry to piękna sprawa, jednak należy podchodzić do nich z rozsądkiem i odpowiednim przygotowaniem.

Wspinaczka? Nie zapomnij zabrać ze sobą kilku podstawowych rzeczy!

Zima – pora, kiedy w górach jest największe oblężenie turystów. Czas kiedy należy wyciągnąć narty, sanki i zimowe ubrania. Czas białego szaleństwa i ekstremalnych doznań! Jednak należy pamiętać, że w górach trzeba być ostrożnym i mieć odpowiedni sprzęt – zarówno do zwykłego wyjścia w góry, jak i do wspinaczki bardziej zaawansowanej.

Do wspinaczki górskiej trzeba się odpowiednio przygotować. Góry to bardzo niebezpieczny temat, gdyż tam temperatura potrafi być naprawdę niska a pogoda może zmienić się diametralnie w ciągu kilku chwil. Warto zatem pamiętać o kilku, najważniejszych elementach sprzętu wspinaczkowego.

  • Kask

Kask powinien chronić głowę przed stłuczeniem przez odrywające się skały i kamienie ale również przed upadkiem. Dobrze jeśli kask będzie posiadać regulację, którą będzie można idealnie dopasować go do kształtu głowy.

Kask powinien być lekki ale i solidny. Wewnątrz powinien być wykonany z miękkiej pianki, która zapewni komfort użytkowania a z zewnątrz z materiału, który będzie amortyzować wszelkie urazy.
Otwory wentylacyjne dodatkowo sprawią, że kask będzie idealny na cieplejsze dni.

  • Uprzęże wspinaczkowe

Uprząż wspinaczkowa, dzięki regulacji biodrowej i udowej, może być dopasowana do każdego użytkownika. Regulacja pozwala również na wspinaczkę zimową, gdzie – chcąc nie chcąc – ubiera się znacznie więcej ubrań.

Uprząż ułatwia wspinaczkę i odpowiada za bezpieczeństwo sportowca. Odpowiednie umocowanie linii nie pozwala na odpadnięcie od ściany a również pozwala na odpoczynek na wysokości.

  • Śruba lodowa

Dzięki śrubie lodowej, wspinający się może w szybki i łatwy sposób zdobywać szczyty zimą. Prosta konstrukcja i łatwość użytkowania pozwala w kilka sekund rozmieścićpunkty asekuracyjne, niezbędne do bezpiecznej wspinaczki.

Ekwipunek wspinacza to niezwykle istotna sprawa. Nie można lekceważyć żadnego z elementów i dobrze jest się wyposażyć nie tylko w zimową kurtkę, google i buty. Ważne, by mieć również zestaw karabińczyków, haków, ekspresów wspinaczkowych i sprzęt asekuracyjny. Wspinaczka to wymagający i niebezpieczny sport dlatego warto jest zadbać o swoje zdrowie w 100 %.