Góry

Góry to najbardziej oblegane miejsce podczas ferii zimowych ale i wakacji czy krótkich urlopów. W górach człowiek nigdy się nie nudzi a piękne widoki sprawiają, że nie chce się stamtąd wracać. O czym zatem pamiętać, wybierając się na kilka dni w Tatry, Bieszczady, Karkonosze czy w inne góry?

Obuwie

Wybierając się w góry, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które ochroni stopy przed kontuzjami i urazami.

Obuwie górskie powinny amortyzować stopę. Powinny być lekkie i przewiewne. Powinny posiadać antypoślizgowa podeszwę i posiadać nieprzemakalną strukturę. Buty trekkingowe mają zapewnić komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Odzież wierzchnia 

W górach pogoda nigdy nie jest pewna. To, że u podnóża świeciło słońce nie oznacza, że na szczycie będzie równie ciepło i słonecznie. Warto zatem zakupić sobie odpowiedni softshell, który ochroni ciało przed przemoknięciem, przemarznięciem czy przewianiem.

Softshell to idealna kurtka na każdą pogodę i dla każdego turysty. Jest wygodna, lekka i wyposażona w liczne kieszonki, niezwykle istotne do schowania telefonu, dokumentów czy drobnych gadżetów.

Mapa

Idąc w góry, każdy turysta powinien mieć mapę z terenu, w który się wybiera. W górach łatwo można się zgubić zwłaszcza, gdy zejście ze szczytu zahacza o wieczór czy noc.

Warto jest wcześniej przestudiować mapę i dokładnie zaplanować wejście i zejście ze szlaku.

Latarka i telefon

Często turyści nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest posiadanie latarki w górach. Schodząc w nocy, łatwo o potknięcie czy poślizgnięcie się. Światło latarki pozwoli na szybsze zejście ze szczytu a i pomoże innym odnaleźć zagubionego wędrowca.

Warto jest mieć także naładowany telefon i zapisać w nim numer ratunkowy 985. W ciężkich przypadkach warto wezwać ochotnicze pogotowie ratunkowe, które ściągnie turystę, który doznał poważnej kontuzji i udzieli mu niezbędnej pomocy.

Góry to piękna sprawa, jednak należy podchodzić do nich z rozsądkiem i odpowiednim przygotowaniem.

Placaki górskie

Każdy turysta wie, że idąc w góry powinien mieć kilka niezbędnych rzeczy przy sobie. Mowa tu nie tylko o napojach czy jedzeniu. Turysta górski powinien mieć również mapę, latarkę, scyzoryk i wiele innych. Gdzie zatem to wszystko zmieścić?

Plecaki górskie

Wybór plecaków górskich jest przeogromny. Różne fasony, kolory, różne firmy. Wybierając plecak należy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebuje każdy turysta – a potrzebuje wiele.

Plecak górski powinien mieć przede wszystkim spory gabaryt. Nie może być to mały tornister, w który ledwo mieści się butelka wody i kanapka. Plecak powinien być solidny, z dobrej jakości materiału, nie przemakalny i pojemny.

Podstawą plecaka są liczne kieszonki i przegródki, w które można swobodnie zapakować mapę, latarkę, apteczkę, jedzenie czy wodę. Dobrze jeśli plecak posiada klamry, do których można przymocować kurtkę czy dodatkową parę butów.

Z przodu plecaka powinno być miejsce na butelkę wody oraz na dokumenty czy telefon. Niektóre plecaki mają na wyposażeniu narzuty, które pomogą ochronić przed deszczem zarówno zawartość tornistra, jak i samego turystę.

Plecak bezpieczny dla turysty

Plecak należy kupić z głową i nie sugerować się jedynie ceną. W tym przypadku tani nie oznacza dobry. Dlaczego? Otóż w plecaku turystycznym ważne jest jego odpowiednie wyprofilowanie i wzmocnienie. Zważając, że wycieczka górska trwa dobrych kilka godzin, dobrze jeśli plecak będzie solidnie wykonany i będzie posiadał stelaż, który ułatwi noszenie i odciąży kręgosłup.

Plecak to nieodzowny atrybut każdego turysty. Należy zaopatrzyć się w taki, który posłuży jak najdłużej i będzie jak najzdrowszy dla kręgosłupa.

Gadżety, które ułatwią wejście na szczyt

W górach należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Tylko w ten sposób będzie czerpać się radość z wycieczki. Co zatem zabrać, by motywacja była jeszcze większa?

Rzeczy, które trzeba zabrać w góry

1. Zegarek – istotna sprawa dla każdego turysty. Idąc w górę, nigdy nie jest się pewnym tego, co stanie na drodze. Zwykłe potknięcie czy niegroźny upadek może spowolnić wejście o nawet kilka godzin. Warto zatem realnie podejść do tematu i zerkać na zegarek. Najważniejsze, by zacząć schodzenie jeszcze przed zmierzchem czy całkowitym zachodem słońca. Zegarek wskaże, czy z powodzeniem wejdzie się na sam szczyt, czy trzeba będzie zrezygnować i zawrócić.

2. Telefon – pierwsza pomoc turystów. W każdej zagrażającej życiu sytuacji, można wykonać telefon na numer 985 i poprosić o zlokalizowanie czy wręcz ściągnięcie z góry. Należy jednak pamiętać, że wezwanie GOPRu musi być uzasadnione i naprawdę potrzebne. W innym przypadku – można sporo zapłacić.

3. Powerbank – ładowanie w każdej chwili. Idąc w góry warto korzystać z dostępnej techniki. Powerbank to przenośna ładowarka, która bez dostępu do energii elektrycznej naładuje telefon. Należy jednak pamiętac, by naładować go do pełna przed wyjściem na szlak.

4. Etui na telefon – warto też zaopatrzyć się w naramienne etui na telefon. Ułatwi ono korzystanie z komórki bez konieczności chowania jej po kieszeniach ubrania czy plecaka.

5. Apteczka – kilka plastrów, woda utleniona, tabletki na ból głowy, brzucha, zęba czy stawów. Nigdy nie wiadomo, co przytrafi się podczas wędrówki. Warto być przygotowanym na każdą okazję.

6. Mapa – najlepsze GPSy i nawigacje nie zastąpią tradycyjnej mapy, której da się wyczytać miejsce pobytu i określić współrzędne. W momencie, gdy technologia zawiedzie (np. zabraknie energii w telefonie a powerbank zostanie w schronisku), mapa zawsze wskaże drogę do domu.

Góry to nie tylko piękne krajobrazy. Góry to sposób na wyciszenie się, wzmocnienie kondycji, sprawdzenie swojej orientacji w terenie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i nie robić niczego wbrew woli czy siły.

Odzież górska

Góry kojarzą się przede wszystkim ze sportami zimowymi i pięknymi, zapierającymi oddech w piersiach krajobrazami. Warto jednak włączyć rozsądek i odpowiednio się ubrać na górską wycieczkę.

Buty

Obuwie górskie to podstawa. Pomimo wielu zakazów i nakazów, nadal trafiają się osoby, które w góry idą w… klapkach! Naprawdę jest to bardzo nierozsądne i niebezpieczne zachowanie. Turysta górski idąc w klapkach aż prosi się o kontuzję. Śliska podeszwa, brak stabilności i amortyzacji stopy – a za tym idą: skręcenia, złamania, poślizgnięcia się, upadki).

Idąc w góry należy mieć solidne buty trekkingowe, odpowiednie do danej pory roku. Takie obuwie chroni stopę przed urazami i niefortunnym skręceniem. Trzyma stopę i nie pozwala jej się chwiać na boki. Odciąża również stawy.

Buty trekkingowe powinny być lekkie, nieprzemakalne i oddychające. Tylko w taki sposób turysta będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Kurtka

W górach pogoda może zmienić się w przeciągu kilku minut. Ze słonecznej nagle stanie się pochmurna, zimna i deszczowa. Warto zatem zaopatrzyć się w softshell. Taka kurtka jest odporna na zimno, deszcz i wiatr. Ochrania ciało przed przemarznięciem i przemoknięciem. Daje gwarancję, że z gór nie wróci się z przeziębieniem.

Rękawiczki

W góry warto zabrać również rękawiczki. Często na szczycie jest naprawdę zimno. Ręce marzną bardzo szybko, odbierając komfort i radość z turystyki.

Rękawiczki przydają się również przy upadkach czy konieczności wsparcia się na dłoni. Chronią przed urazami, zadrapaniami czy zwichnięciem.

Turystyka górska jest wymagająca ale i piękna. Warto włączyć myślenie i czerpać jak najwięcej z pięknych krajobrazów i świeżego powietrza.

Turystyka górska

Góry to jeden z tych atrakcji świata, które można odwiedzać o każdej porze roku. W zimie najbardziej oblegane są stoki narciarskie z wyciągami ale i wspinaczki czy spacery. Latem mnóstwo szlaków i kolejek górskich, z których można podziwiać piękne widoki. Czy jest zatem coś, co na każdą porę roku w górach się przyda?

Mapa

Przede wszystkim, idąc w góry należy mieć ze sobą mapę, numery alarmowe i… naładowany telefon. Tak – żyjemy w czasach, kiedy telefon to niczym trzecia ręka i trzeba z tego dobrze korzystać.
Mapa z wyrysowanymi i oznaczonymi szlakami jest zawsze przydatna. W górach łatwo można się zgubić – zwłaszcza schodząc z nich o zmroku. Wtedy należy sięgnąć po mapę i odnaleźć właściwą drogę.

Warto znać również numer alarmowy na Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe985. Zawsze, gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie (np. dozna się kontuzji uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się; spadnie się ze skarpy), można wezwać pogotowie górskie. Należy jednak pamiętać, że każde niesłuszne wezwanie GOPRu może słono kosztować.

Plecak wyposażony w podstawowe produkty do przetrwania

Turystyka górska to tak naprawdę jedna, wielka niewiadoma. Dlaczego? Dlatego, że w każdej chwili może nastąpić radykalna zmiana pogody. Wówczas warto mieć np. kurtkę przeciwdeszczową i cieplejszą bluzę.

Na drobne urazy zawsze przyda się apteczka w postaci kilku rodzajów plastrów, wody utlenionej i tabletek na różnego rodzaju bóle (głowy, brzucha, mięśni).

W plecaku powinna znaleźć się również co najmniej jedna, półtoralitrowa butelka wody niegazowanej i czekoladowe batoniki. Jest to istotne z punktu widzenia szybkiej utraty energii – nie ma co ukrywać, góry to wymagający sport. W chwilach zwątpienia warto zjeść słodkiego batona, który podnosząc poziom cukru, doda energii na pokonanie kolejnych etapów szlaku.

Obuwie górskie

W górach trzeba uważać na każdym kroku. Pogoda może zmienić się w sekundzie a kontuzji nabawić w każdym momencie. Warto zatem rozsądnie podejść do sprawy i zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie.

Buty trekkingowe

W góry należy iść w butach trekkingowych. Są to specjalne obuwie, które amortyzują stopę i ochraniają ja przed urazami i niepożądanymi kontuzjami.

Obuwie trekkingowe to idealny wybór dla miłośników wycieczek górskich, które zwykle odbywają się w dość ciężkich warunkach. Liczne korzenie drzew, skały, kamienie, głazy, śliska trawa czy liście – wszystko to sprawia, że spacer po górach staje się niebezpieczny.

Dzięki traperom czy trekkingom, turysta czuje się bezpiecznie i komfortowo. Warto zatem poświęcić trochę uwagi i dowiedzieć się jak najwięcej o technologiach, jakie oferują producenci.
Najbardziej potrzebne technologie i systemy

Najbardziej potrzebną technologią obuwia trekkingowego jest:

a. Membrana – im wyższa, tym lepsza. Odpowiada za nie przemakalność i oddychalność obuwia.

b. Waterproof czyli wodoszczelność – idealne na deszcz czy odcinki, w których trzeba przejść trochę po wodzie.

c. Traxion czyli trakcja – specjalne wypustki umieszczone w podeszwie, które odpowiadają za doskonałą przyczepność i nie dopuszczają do poślizgnięcia się.

d. Amortyzacja – odpowiada za stabilny krok i zapobiega kontuzjo.

Obuwie trekkingowe są wyposażone w wiele systemów, które wspomagają turystów górskich. Dobrze jest kupić takie obuwie, które zadba o nasze bezpieczeństwo i nie dopuści do nieszczęśliwych wypadków.