Góry

Góry to najbardziej oblegane miejsce podczas ferii zimowych ale i wakacji czy krótkich urlopów. W górach człowiek nigdy się nie nudzi a piękne widoki sprawiają, że nie chce się stamtąd wracać. O czym zatem pamiętać, wybierając się na kilka dni w Tatry, Bieszczady, Karkonosze czy w inne góry?

Obuwie

Wybierając się w góry, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie, które ochroni stopy przed kontuzjami i urazami.

Obuwie górskie powinny amortyzować stopę. Powinny być lekkie i przewiewne. Powinny posiadać antypoślizgowa podeszwę i posiadać nieprzemakalną strukturę. Buty trekkingowe mają zapewnić komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Odzież wierzchnia 

W górach pogoda nigdy nie jest pewna. To, że u podnóża świeciło słońce nie oznacza, że na szczycie będzie równie ciepło i słonecznie. Warto zatem zakupić sobie odpowiedni softshell, który ochroni ciało przed przemoknięciem, przemarznięciem czy przewianiem.

Softshell to idealna kurtka na każdą pogodę i dla każdego turysty. Jest wygodna, lekka i wyposażona w liczne kieszonki, niezwykle istotne do schowania telefonu, dokumentów czy drobnych gadżetów.

Mapa

Idąc w góry, każdy turysta powinien mieć mapę z terenu, w który się wybiera. W górach łatwo można się zgubić zwłaszcza, gdy zejście ze szczytu zahacza o wieczór czy noc.

Warto jest wcześniej przestudiować mapę i dokładnie zaplanować wejście i zejście ze szlaku.

Latarka i telefon

Często turyści nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest posiadanie latarki w górach. Schodząc w nocy, łatwo o potknięcie czy poślizgnięcie się. Światło latarki pozwoli na szybsze zejście ze szczytu a i pomoże innym odnaleźć zagubionego wędrowca.

Warto jest mieć także naładowany telefon i zapisać w nim numer ratunkowy 985. W ciężkich przypadkach warto wezwać ochotnicze pogotowie ratunkowe, które ściągnie turystę, który doznał poważnej kontuzji i udzieli mu niezbędnej pomocy.

Góry to piękna sprawa, jednak należy podchodzić do nich z rozsądkiem i odpowiednim przygotowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *