Gadżety, które ułatwią wejście na szczyt

W górach należy uzbroić się w cierpliwość i spokój. Tylko w ten sposób będzie czerpać się radość z wycieczki. Co zatem zabrać, by motywacja była jeszcze większa?

Rzeczy, które trzeba zabrać w góry

1. Zegarek – istotna sprawa dla każdego turysty. Idąc w górę, nigdy nie jest się pewnym tego, co stanie na drodze. Zwykłe potknięcie czy niegroźny upadek może spowolnić wejście o nawet kilka godzin. Warto zatem realnie podejść do tematu i zerkać na zegarek. Najważniejsze, by zacząć schodzenie jeszcze przed zmierzchem czy całkowitym zachodem słońca. Zegarek wskaże, czy z powodzeniem wejdzie się na sam szczyt, czy trzeba będzie zrezygnować i zawrócić.

2. Telefon – pierwsza pomoc turystów. W każdej zagrażającej życiu sytuacji, można wykonać telefon na numer 985 i poprosić o zlokalizowanie czy wręcz ściągnięcie z góry. Należy jednak pamiętać, że wezwanie GOPRu musi być uzasadnione i naprawdę potrzebne. W innym przypadku – można sporo zapłacić.

3. Powerbank – ładowanie w każdej chwili. Idąc w góry warto korzystać z dostępnej techniki. Powerbank to przenośna ładowarka, która bez dostępu do energii elektrycznej naładuje telefon. Należy jednak pamiętac, by naładować go do pełna przed wyjściem na szlak.

4. Etui na telefon – warto też zaopatrzyć się w naramienne etui na telefon. Ułatwi ono korzystanie z komórki bez konieczności chowania jej po kieszeniach ubrania czy plecaka.

5. Apteczka – kilka plastrów, woda utleniona, tabletki na ból głowy, brzucha, zęba czy stawów. Nigdy nie wiadomo, co przytrafi się podczas wędrówki. Warto być przygotowanym na każdą okazję.

6. Mapa – najlepsze GPSy i nawigacje nie zastąpią tradycyjnej mapy, której da się wyczytać miejsce pobytu i określić współrzędne. W momencie, gdy technologia zawiedzie (np. zabraknie energii w telefonie a powerbank zostanie w schronisku), mapa zawsze wskaże drogę do domu.

Góry to nie tylko piękne krajobrazy. Góry to sposób na wyciszenie się, wzmocnienie kondycji, sprawdzenie swojej orientacji w terenie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i nie robić niczego wbrew woli czy siły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *