Odzież górska

Góry kojarzą się przede wszystkim ze sportami zimowymi i pięknymi, zapierającymi oddech w piersiach krajobrazami. Warto jednak włączyć rozsądek i odpowiednio się ubrać na górską wycieczkę.

Buty

Obuwie górskie to podstawa. Pomimo wielu zakazów i nakazów, nadal trafiają się osoby, które w góry idą w… klapkach! Naprawdę jest to bardzo nierozsądne i niebezpieczne zachowanie. Turysta górski idąc w klapkach aż prosi się o kontuzję. Śliska podeszwa, brak stabilności i amortyzacji stopy – a za tym idą: skręcenia, złamania, poślizgnięcia się, upadki).

Idąc w góry należy mieć solidne buty trekkingowe, odpowiednie do danej pory roku. Takie obuwie chroni stopę przed urazami i niefortunnym skręceniem. Trzyma stopę i nie pozwala jej się chwiać na boki. Odciąża również stawy.

Buty trekkingowe powinny być lekkie, nieprzemakalne i oddychające. Tylko w taki sposób turysta będzie czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Kurtka

W górach pogoda może zmienić się w przeciągu kilku minut. Ze słonecznej nagle stanie się pochmurna, zimna i deszczowa. Warto zatem zaopatrzyć się w softshell. Taka kurtka jest odporna na zimno, deszcz i wiatr. Ochrania ciało przed przemarznięciem i przemoknięciem. Daje gwarancję, że z gór nie wróci się z przeziębieniem.

Rękawiczki

W góry warto zabrać również rękawiczki. Często na szczycie jest naprawdę zimno. Ręce marzną bardzo szybko, odbierając komfort i radość z turystyki.

Rękawiczki przydają się również przy upadkach czy konieczności wsparcia się na dłoni. Chronią przed urazami, zadrapaniami czy zwichnięciem.

Turystyka górska jest wymagająca ale i piękna. Warto włączyć myślenie i czerpać jak najwięcej z pięknych krajobrazów i świeżego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *