Turystyka górska

Góry to jeden z tych atrakcji świata, które można odwiedzać o każdej porze roku. W zimie najbardziej oblegane są stoki narciarskie z wyciągami ale i wspinaczki czy spacery. Latem mnóstwo szlaków i kolejek górskich, z których można podziwiać piękne widoki. Czy jest zatem coś, co na każdą porę roku w górach się przyda?

Mapa

Przede wszystkim, idąc w góry należy mieć ze sobą mapę, numery alarmowe i… naładowany telefon. Tak – żyjemy w czasach, kiedy telefon to niczym trzecia ręka i trzeba z tego dobrze korzystać.
Mapa z wyrysowanymi i oznaczonymi szlakami jest zawsze przydatna. W górach łatwo można się zgubić – zwłaszcza schodząc z nich o zmroku. Wtedy należy sięgnąć po mapę i odnaleźć właściwą drogę.

Warto znać również numer alarmowy na Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe985. Zawsze, gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie (np. dozna się kontuzji uniemożliwiającej samodzielne poruszanie się; spadnie się ze skarpy), można wezwać pogotowie górskie. Należy jednak pamiętać, że każde niesłuszne wezwanie GOPRu może słono kosztować.

Plecak wyposażony w podstawowe produkty do przetrwania

Turystyka górska to tak naprawdę jedna, wielka niewiadoma. Dlaczego? Dlatego, że w każdej chwili może nastąpić radykalna zmiana pogody. Wówczas warto mieć np. kurtkę przeciwdeszczową i cieplejszą bluzę.

Na drobne urazy zawsze przyda się apteczka w postaci kilku rodzajów plastrów, wody utlenionej i tabletek na różnego rodzaju bóle (głowy, brzucha, mięśni).

W plecaku powinna znaleźć się również co najmniej jedna, półtoralitrowa butelka wody niegazowanej i czekoladowe batoniki. Jest to istotne z punktu widzenia szybkiej utraty energii – nie ma co ukrywać, góry to wymagający sport. W chwilach zwątpienia warto zjeść słodkiego batona, który podnosząc poziom cukru, doda energii na pokonanie kolejnych etapów szlaku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *