Wspinaczka? Nie zapomnij zabrać ze sobą kilku podstawowych rzeczy!

Zima – pora, kiedy w górach jest największe oblężenie turystów. Czas kiedy należy wyciągnąć narty, sanki i zimowe ubrania. Czas białego szaleństwa i ekstremalnych doznań! Jednak należy pamiętać, że w górach trzeba być ostrożnym i mieć odpowiedni sprzęt – zarówno do zwykłego wyjścia w góry, jak i do wspinaczki bardziej zaawansowanej.

Do wspinaczki górskiej trzeba się odpowiednio przygotować. Góry to bardzo niebezpieczny temat, gdyż tam temperatura potrafi być naprawdę niska a pogoda może zmienić się diametralnie w ciągu kilku chwil. Warto zatem pamiętać o kilku, najważniejszych elementach sprzętu wspinaczkowego.

  • Kask

Kask powinien chronić głowę przed stłuczeniem przez odrywające się skały i kamienie ale również przed upadkiem. Dobrze jeśli kask będzie posiadać regulację, którą będzie można idealnie dopasować go do kształtu głowy.

Kask powinien być lekki ale i solidny. Wewnątrz powinien być wykonany z miękkiej pianki, która zapewni komfort użytkowania a z zewnątrz z materiału, który będzie amortyzować wszelkie urazy.
Otwory wentylacyjne dodatkowo sprawią, że kask będzie idealny na cieplejsze dni.

  • Uprzęże wspinaczkowe

Uprząż wspinaczkowa, dzięki regulacji biodrowej i udowej, może być dopasowana do każdego użytkownika. Regulacja pozwala również na wspinaczkę zimową, gdzie – chcąc nie chcąc – ubiera się znacznie więcej ubrań.

Uprząż ułatwia wspinaczkę i odpowiada za bezpieczeństwo sportowca. Odpowiednie umocowanie linii nie pozwala na odpadnięcie od ściany a również pozwala na odpoczynek na wysokości.

  • Śruba lodowa

Dzięki śrubie lodowej, wspinający się może w szybki i łatwy sposób zdobywać szczyty zimą. Prosta konstrukcja i łatwość użytkowania pozwala w kilka sekund rozmieścićpunkty asekuracyjne, niezbędne do bezpiecznej wspinaczki.

Ekwipunek wspinacza to niezwykle istotna sprawa. Nie można lekceważyć żadnego z elementów i dobrze jest się wyposażyć nie tylko w zimową kurtkę, google i buty. Ważne, by mieć również zestaw karabińczyków, haków, ekspresów wspinaczkowych i sprzęt asekuracyjny. Wspinaczka to wymagający i niebezpieczny sport dlatego warto jest zadbać o swoje zdrowie w 100 %.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *